Archiv rubriky: Pinyblog

Pinyblog

Rozdělili jsme fotokurz expozice na 2 varianty – Priorita clony a času vs. fotografování v Manuálním režimu

Fotokurz Odhalte taje expozice patří k našim nejoblíbenějším. Pořádáme jej v malebném údolí Plakánek, v okolí středověkého hradu Kost, v Českém ráji a občas také v Praze v Letenských sadech. Kurz je zhruba na 4 hodiny.
Účastníci se na něm učí pochopit základy expozice, vztahy expozičních veličin, citlivosti ISO, clony, času, co je EV, crop faktor, ohnisková vzdálenost, jak funguje měřicí systém fotoaparátu a mnoho dalších věcí, včetně praktických postupů, jak co vyfotit.
Doposud jsme přibližně polovinu fotokurzu věnovali tvorbě v plně manuálním režimu (M) a zbytek času v expozičních režimech Priorita clony (Av/A) a Priorita času (Tv/S). Od podzimu 2018 má fotokurz dvě varianty. Přečtěte si více v článku.

Jak jsme fotografovali domácí džemy a omáčky pro e-shop

Začátkem roku 2018 nás oslovila paní Jana, která vyrábí pod značkou Vesnické dobroty domácí džemy a omáčky. Potřebovala fotografie svých produktů na e-shop, sociální sítě, pro propagaci. Tato nabídka mi „padla hned do oka“, protože se na fotografování menších produktů a detailů specializuji. Jakou fototechniku jsem použila a na co si dát při focení jídla pozor? Zjistěte více v článku.

Fotopoutník: Na novoroční ohňostroj do Turnova a Bělé pod Bezdězem

V mnoha městech bývá oficiální ohňostroj až na Nový rok, aby nezanikl mezi silvestrovskými rachejtlemi občanů. Pro fotografy je to skvělá příležitost, jak si vyfotit více ohňostrojů v krátké době. I když jsem na Nový rok nad ránem dorazil z fotografování silvestrovských rachejtlí ze skal nad Českým rájem, neodolal jsem. Podívejte se článku, jak to dopadlo.

Fotopoutník: Východ slunce na polích Českého ráje

Když přes noc trochu umrzne a obloha je čistá, vyrážím ráno na čerstvý vzduch, alespoň s malým fotoaparátem v ruce. Východ slunce na polích je úchvatný. V tu dobu mnoho lidí jezdí po místní silničce auty do práce. Ale nikdo ani na chvilku nezastaví a nevystoupí, aby si užil parádní podívanou. Možná tu scénu, coby fotograf, vnímám trošku jinak. Avšak v zimě těch slunečných dní s křišťálově čistým vzduchem v nížinách zase tak moc nebývá.
Máte ráno fofr? Mrkněte se aspoň na pár snímků ranního slunce z přírody Českého ráje. Naživo je to ještě lepší!

Barevné trendy podzimu a zimy 2017/2018 – Vytvořte si svoji foto přehlídku

Každým rokem odborníci na design, módu a barvy vyhlašují očekávané barevné trendy pro nastávající období. Které barvy jsou in pro období podzimu a zimy 2017/2018? Vytvořte si vlastní kolekci – formou fotografií laděných do barev podle aktuálních trendů a uspořádejte svoji foto přehlídku. Zjistěte, které barvy jsou cool.

Fotokurz kompozice 28. října 2017 v Praze – jaký byl?

V sobotu 28. října jsme u Vltavy v Praze pořádali jeden z posledních letošních fotokurzů zaměřených na zdokonalování se v kompozici snímků. U řeky to dost fičelo, přesto bylo pár hodin toulání s fotoaparátem po nábřeží docela fajn.
Když jsme se na Dvořákově nábřeží v sobotu odpoledne se studenty potkali, zdálo se, že je tam trochu „mrtvo“, a nic moc zajímavého k fotografování. To tak bývá často, když někam přijdete a po týdenním pracovním maratonu se zastavíte. Stačí ale chvíli oddychnout, do místa fotograficky „vplynout“ a otevřou se vám nové obzory, nové pohledy.
Kurz kompozice fotografií více zaměřujeme na individuální tvorbu studentů. V mezičasech, kdy se jim s Lenkou věnujeme, mám tak trošku času i na to, abych něco málo vyfotil. Podívejte se, jak to na fotokurzu kompozice v Praze u Vltavy vypadalo.

Fotopoutník: Mlhavé slunečné ráno na polích

Podzimní mlhy jsou fotogenické. Nejlepší bývají ráno, když do nich prosvítá slunce. Rád vyrážím s fotoaparátem mezi pole. Jen tak se projít na čerstvém vzduchu, užít si ranní klid. Kapičky rosy zdobí flóru jako malé, třpytivé perly. Podívejte se do článku a užijte si taky tu nádheru.

Hudebník Moby fotografem – dokumentuje zajímavé budovy Los Angeles

Moby, vlastním jménem Richard Melville Hall, je známý americký hudebník, DJ, zpěvák, skladatel, hudební producent, aktivista za práva zvířat a také fotograf. Na svém architektonicko-fotografickém blogu Moby Los Angeles architecture dokumentuje zajímavé stavby Los Angeles. Podívejte se na ukázky a videa v článku.

1. fotosraz v Českém ráji – Zatmění Měsíce 7. 8. 2017

V pondělí 7. srpna 2017 bylo částečné zatmění Měsíce. Ideální příležitost pro zajímavou fotku. A také možnost, jak potkat fotokolegy/ně z oblasti Českého ráje. Tak jsem narychlo uspořádal fotosraz. Avšak bylo to dost ve fofru, protože mě vize setkání s ostatními napadla až odpoledne v den ojedinělého astro úkazu. Založil jsem na Facebooku událost a vyzval ostatní k večernímu výšlapu na vrch Vyskeř (465–466 m n. m.). Přečtěte si, jak to dopadlo.

Fotografie dne: Mlhavé ráno na Staré Hradě

Když na jaře či v létě v Českém ráji pořádně zaprší – takové ty nárazové lijáky – mám vypozorované a vyzkoušené pravidlo pro předpověď na další den. Pokud se kolem půlnoci krajina v nížině halí do mlhy, znamená to, že musím brzy ráno vystoupat nahoru na skály. Ale v létě znamená brzy ráno opravdu brzy. Nejlépe v 5:30 už musím být nahoře. V nížině pode mnou se stále povalují mlhy, nahoře vychází slunce. Parádní podívaná! Jako na snímku. Fotil jsem ze Staré Hrady v Českém ráji.
Když je údolí po letním lijáku o půlnoci zahalené do mlhy, přivstaň si a brzy ráno hybaj nahoru.
Expoziční údaje: citlivost 200 ISO, clona f/22, expoziční čas 1/250 s, ohnisková vzdálenost 19 mm (EQ 35 mm).

4. ročník festivalu F! od 10. do 25. června v Brně uvede slavné americké fotografie, čekají vás filmy, workshopy, výstavy

V objektu bývalé továrny Mosilana v Brně je od 10. do 25. června 2017 4. ročník fotografického festivalu F! Uvidíte na něm kolekci více než 200 fotografií ze známé sbírky z doby americké hospodářské krize s názvem Farm Security Administration, připravené kurátorem Radovanem Koderou, užijete si přednášky, workshopy, výstavy fotografií. Podívejte se na program.

Založil jsem Pinyblog – čtěte novinky, aktuální info

Už dlouho jsem zamýšlel vytvořit nějakou rubriku, kam budu psát aktuální info, na čem pracuju, co fotografického i nefotografického vytvářím. To aby bylo trochu vidět, že si jen neválím šunky a něco dělám 🙂 V rubrice budou stručné aktuality, novinky, tipy, rychlovky – prostě Pinyblog. Sám jsem zvědav, jak dlouho to udržím. Tak to sledujte.

Loading