Archiv rubriky: Pinyblog

Pinyblog

Freebay.cz – nová mastermind skupina nezávislých profesionálů v Českém ráji

Začátkem roku 2019 jsem založil novou mastermind skupinu nezávislých profesionálů a kreativců na volné noze Freebay.cz. Scházíme se jednou za 14 dní v Českém ráji, vždy cca na 2,5 hodiny. Skupina slouží pro výměnu zkušeností, zpětné vazby na své nápady a projekty, vyměňujeme si tipy, rady, jak co udělat, zařídit v podnikání. Přečtěte si v článku, co je skupina zač, proč vznikla a jak funguje.

Fotokino: Vindobona – ubíhající krajina 160 km/h z EuroCity vlaku

Legendární vlak Vindobona jezdí přes území ČR už od roku 1957. Trasy se v průběhu času mění a s ním i označení. Do roku 2015 Vindobona, na své 16,5 hodiny trvající cestě, denně urazila 1496 km z Vilachu do Hamburku-Altony pod označením EuroCity EC 172/173. Jedna souprava jezdila směrem tam, druhá zpět a po cestě se míjely. Část trasy Vindobony jsem před lety dokumentoval a fotil z vlaku jedoucího 160 km/h ubíhající krajinu. Podívejte se na snímky z cesty.

Fotopoutník: Novoroční ohňostroj 1. 1. 2019 nad Turnovem

Po silvestrovských petardách a rachejtlích obyvatelé několika měst regionu na Nový rok vyrazili na tradiční ohňostroj. Stejně tak v Turnově. Už pár let se snažím najít vhodné místo na fotografování, letos byl výhled na ohňostroj o něco čistší než loni. Zato jsem byl mokrý jako hastrman a foto technika se mnou. Lilo jako z konve. To však nezabránilo tomu, abych pořídil alespoň pár snímků. Jsou koukatelné? Příjemnou podívanou.

Jaké nové funkce vás čekají v Lightroom Classic CC 8.1?

V Adobe v prosinci 2018 vydali novou verzi Adobe Lightroom Classic CC 8.1. Co nového přináší? Například možnost změny pořadí panelů v modulu Develop, další nastavení Auto Importu, umožnění označovat barevnými štítky i off-line složky, přichycení k mřížce v modulu Book, jednostupňové sloučení HDR + panoramatických fotografií, vylepšení výkonu, podporu nových fotoaparátů a objektivů. Podívejte se v článku, co nového Lightroom umí.

[Akce skončila] Černý foto víkend 2018! 100 Kč sleva na e-booky a 500 Kč na fotokurz

AKCE SKONČILA, díky za zájem. Zase třeba někdy příště.
23. 11. 2018 je černý pátek. Začínají předvánoční výprodeje. Místo nákupní horečky si raději užijte focení a zdokonalte svoji foto techniku. Během adventu a Vánoc se vám to bude třeba hodit. Vyhlásili jsme výprodej našich e-booků i fotokurzu na Lightroom. Od čtvrtka 22. 11. 2018 nabízíme e-knížky, produkty a kurz o 100 Kč až o 500 Kč levněji. Akce platí jen do neděle, tak si ji nenechte ujít.Výhodněji seženete i další výbavu pro fotografy od partnerů. Zjistěte více.

Rozdělili jsme fotokurz expozice na 2 varianty – Priorita clony a času vs. fotografování v Manuálním režimu

Fotokurz Odhalte taje expozice patří k našim nejoblíbenějším. Pořádáme jej v malebném údolí Plakánek, v okolí středověkého hradu Kost, v Českém ráji a občas také v Praze v Letenských sadech. Kurz je zhruba na 4 hodiny.
Účastníci se na něm učí pochopit základy expozice, vztahy expozičních veličin, citlivosti ISO, clony, času, co je EV, crop faktor, ohnisková vzdálenost, jak funguje měřicí systém fotoaparátu a mnoho dalších věcí, včetně praktických postupů, jak co vyfotit.
Doposud jsme přibližně polovinu fotokurzu věnovali tvorbě v plně manuálním režimu (M) a zbytek času v expozičních režimech Priorita clony (Av/A) a Priorita času (Tv/S). Od podzimu 2018 má fotokurz dvě varianty. Přečtěte si více v článku.

Jak jsme fotografovali domácí džemy a omáčky pro e-shop

Začátkem roku 2018 nás oslovila paní Jana, která vyrábí pod značkou Vesnické dobroty domácí džemy a omáčky. Potřebovala fotografie svých produktů na e-shop, sociální sítě, pro propagaci. Tato nabídka mi „padla hned do oka“, protože se na fotografování menších produktů a detailů specializuji. Jakou fototechniku jsem použila a na co si dát při focení jídla pozor? Zjistěte více v článku.

Fotopoutník: Na novoroční ohňostroj do Turnova a Bělé pod Bezdězem

V mnoha městech bývá oficiální ohňostroj až na Nový rok, aby nezanikl mezi silvestrovskými rachejtlemi občanů. Pro fotografy je to skvělá příležitost, jak si vyfotit více ohňostrojů v krátké době. I když jsem na Nový rok nad ránem dorazil z fotografování silvestrovských rachejtlí ze skal nad Českým rájem, neodolal jsem. Podívejte se článku, jak to dopadlo.

Fotopoutník: Východ slunce na polích Českého ráje

Když přes noc trochu umrzne a obloha je čistá, vyrážím ráno na čerstvý vzduch, alespoň s malým fotoaparátem v ruce. Východ slunce na polích je úchvatný. V tu dobu mnoho lidí jezdí po místní silničce auty do práce. Ale nikdo ani na chvilku nezastaví a nevystoupí, aby si užil parádní podívanou. Možná tu scénu, coby fotograf, vnímám trošku jinak. Avšak v zimě těch slunečných dní s křišťálově čistým vzduchem v nížinách zase tak moc nebývá.
Máte ráno fofr? Mrkněte se aspoň na pár snímků ranního slunce z přírody Českého ráje. Naživo je to ještě lepší!

Barevné trendy podzimu a zimy 2017/2018 – Vytvořte si svoji foto přehlídku

Každým rokem odborníci na design, módu a barvy vyhlašují očekávané barevné trendy pro nastávající období. Které barvy jsou in pro období podzimu a zimy 2017/2018? Vytvořte si vlastní kolekci – formou fotografií laděných do barev podle aktuálních trendů a uspořádejte svoji foto přehlídku. Zjistěte, které barvy jsou cool.

Fotokurz kompozice 28. října 2017 v Praze – jaký byl?

V sobotu 28. října jsme u Vltavy v Praze pořádali jeden z posledních letošních fotokurzů zaměřených na zdokonalování se v kompozici snímků. U řeky to dost fičelo, přesto bylo pár hodin toulání s fotoaparátem po nábřeží docela fajn.
Když jsme se na Dvořákově nábřeží v sobotu odpoledne se studenty potkali, zdálo se, že je tam trochu „mrtvo“, a nic moc zajímavého k fotografování. To tak bývá často, když někam přijdete a po týdenním pracovním maratonu se zastavíte. Stačí ale chvíli oddychnout, do místa fotograficky „vplynout“ a otevřou se vám nové obzory, nové pohledy.
Kurz kompozice fotografií více zaměřujeme na individuální tvorbu studentů. V mezičasech, kdy se jim s Lenkou věnujeme, mám tak trošku času i na to, abych něco málo vyfotil. Podívejte se, jak to na fotokurzu kompozice v Praze u Vltavy vypadalo.

Fotopoutník: Mlhavé slunečné ráno na polích

Podzimní mlhy jsou fotogenické. Nejlepší bývají ráno, když do nich prosvítá slunce. Rád vyrážím s fotoaparátem mezi pole. Jen tak se projít na čerstvém vzduchu, užít si ranní klid. Kapičky rosy zdobí flóru jako malé, třpytivé perly. Podívejte se do článku a užijte si taky tu nádheru.

Loading