Rozdělili jsme fotokurz expozice na 2 varianty – Priorita clony a času vs. fotografování v Manuálním režimu

Fotografka.

Fotokurz Odhalte taje expozice patří k našim nejoblíbenějším. Pořádáme jej v malebném údolí Plakánek, v okolí středověkého hradu Kost, v Českém ráji a občas také v Praze v Letenských sadech. Kurz je zhruba na 4 hodiny.

Účastníci se na něm učí pochopit základy expozice, vztahy expozičních veličin, citlivosti ISO, clony, času, co je EV, crop faktor, ohnisková vzdálenost, jak funguje měřicí systém fotoaparátu a mnoho dalších věcí, včetně praktických postupů, jak co vyfotit.

Doposud jsme přibližně polovinu fotokurzu věnovali tvorbě v plně manuálním režimu (M) a zbytek času v expozičních režimech Priorita clony (Av/A) a Priorita času (Tv/S). Od podzimu 2018 má fotokurz dvě varianty. Přečtěte si více v článku. (Pokračování textu…)

Fotorada #45: Expozice stručně a jasně – 1. díl – Systém měření je jen jeden

Základy expozice stručně a jasně.

Ať fotíte v plně automatickém expozičním režimu, v režimu P, v „poloautomatických“ režimech Priorita clony nebo Priorita času, ve scénických režimech Sport, Krajina, Portrét,… anebo v plně manuálním režimu M, pamatujte si, že systém měření expozice je jen jeden. Čtěte 1. díl seriálu Expozice stručně a jasně. (Pokračování textu…)

Jak jsme fotografovali domácí džemy a omáčky pro e-shop

Začátkem roku 2018 nás oslovila paní Jana, která vyrábí pod značkou Vesnické dobroty domácí džemy a omáčky. Potřebovala fotografie svých produktů na e-shop, sociální sítě, pro propagaci. Tato nabídka mi „padla hned do oka“, protože se na fotografování menších produktů a detailů specializuji. Jakou fototechniku jsem použila a na co si dát při focení jídla pozor? Zjistěte více v článku. (Pokračování textu…)

Fotorada #44 – Blikající koule The Humanity Star nad Českem – Kdy bude vidět?

Blikající koule The Humanity Star nad Českem. Kdy?

The Humanity Star – Lidská hvězda – je zhruba metrová koule z uhlíkových vláken s několika desítkami vysoce odrazných ploch. Létá okolo Země. Na oběžnou dráhu ji začátkem roku 2018 vynesla raketa Electron společnosti Rocket Lab. Autorem prvního novozélandského satelitu je Peter Beck, majitel a šéf Rocket Lab. Zjistěte v článku, kdy poletí nad Českou republikou a jak si blikající kouli vyfotit. (Pokračování textu…)

Fotosetkání, kurzy Lightroom, foto v terénu, zakázky i fotosoutěž – Co jsme zvládli v lednu 2018?

Co nového v Piny.cz?

Co jsme zvládli v lednu 2018?

První měsíc roku 2018 za námi. Co jsme všechno zvládli a co je v plánu? Tímto článkem zahajuji sérii občasných reportů, co se odehrálo v fotoprojektu Piny.cz. Snad tohle nebude poslední článek série. Tak vzhůru do reportování. Přečtěte si, co jsme v Piny v lednu zvládli a co plánujeme na další měsíce. (Pokračování textu…)

Fotorada #43 – 8 častých fotografických chyb a jak se jich zbavit

Časté chyby na fotografiích a jak je řešit.

Píše se o nich všude – v knihách pro fotografy, v příručkách od výrobců fotoaparátů, na fotografických webech. Přesto se ve fotografiích stále opakují – časté a zbytečné chyby na fotografiích, hlavně kompoziční. Přitom by stačilo málo a fotka by byla mnohem hezčí. Máte je ve svých fotografiích také? Zbavte se jich a posuňte svoji fotografickou tvorbu o řád výše. (Pokračování textu…)