Každý člověk na světě má svůj příběh. Jaký je ten můj?

2002 – Kupuji svůj první fotoaparát

Už od mala jsem se ráda dívala na fotografie. Moje fotografická vášeň začala přibližně v roce 2002 zakoupením vlastního analogového fotoaparátu. Nejvíce jsem fotografovala na dovolených, výletech a rodinných oslavách. Za hledáčkem jsem našla svůj svět.

2012 – Vstupuji do fotoklubu

O deset let později si pořizuji první digitální fotoaparát Nikon a vstupuji do turnovského fotoklubu fotopixla. Díky členům dostávám konstruktivní kritiku na své fotografie. Jak by jinak člověk viděl svoje chyby? Učím se od zkušených a posouvám se rychlým krokem vpřed.

Fotografuji hlavně krajinu v Českém ráji. Ale pořád je, co se učit. Jsem stále na začátku.

2013 – Zakládám Fotocestu

Píše se zima roku 2013 a rodí se nápad. Co kdybych založila vlastní webové stránky o fotografování? Ve svém okolí totiž vidím spoustu lidí, kteří mají drahý fotoaparát, ale naplno nevyužívají jeho funkce. Ráda bych jim pomohla v jejich začátcích a zároveň tak budu mít možnost sdílet své snímky.

Je rozhodnuto. Zakládám Fotocestu a píši svůj první e-book o fotografování pro začátečníky.

Tím odstartovala má opravdová foto cesta. Fotím, bloguji a dělím se o své zkušenosti. Nezapomínám se však stále zajímat o teorii a postupy, které ještě tolik neznám. Zaměřuji se také na fotobanky a produktovou fotografii.

2014 – První foto zakázky

Dostávám svou první zakázku – fotografování autorské keramiky. Mám štěstí a na tuto práci navazuje další zakázka. Fotím exteriéry apartmánů a chatek v přírodě pod Troskami a dostávám svůj první honorář. To mě motivuje na sobě pracovat dál.

Nedaleko mého bydliště se otevírá nové bistro. Fotografuji jeho moderní interiéry.

S přítelem, také fotografem, vyrážíme do italských Benátek. Začínám zde psát druhý e-book o focení na cestách 18 návodů pro skvělé fotografie z cest. Benátská laguna nás okouzlila natolik, že se tam ještě několikrát během dalších let vracíme.

Můj koníček – fotografování – se proměňuje ve vedlejší příjem.

2015 – Fotografování interiérů, cesty po benátské laguně

V tomto roce v Benátkách pořádáme foto expedici zaměřenou na fotografování Benátského karnevalu. Pestrost masek je úžasná.

Rozšiřuji si obzory a zaměřuji se na fotografování interiérů. Učím se nové techniky, pročítám časopisy, knihy a tuzemské i zahraniční webové stránky.

Brzy na to získávám několik zakázek pro dokumentování interiérů a exteriérů, z nichž jednu odjíždím realizovat do horské přírody Jeseníků.

Koncem roku píši další foto e-book s názvem Jak fotografovat v zimě.

2016 – Písečné duny Kanárských ostrovů, fotokurzy

S přítelem vyrážíme na další foto expedici, tentokrát na Kanárské ostrovy, kde fotografujeme čisté linie písečných dun Atlantiku.

Během roku se věnuji fotografování květin a tvořím další e-book Jak fotografovat květiny i bez makroobjektivu.

Pro fanoušky Fotocesty, ale i další zájemce, začínáme pořádat fotografické kurzy v Českém ráji.

2017 – Fotocesta, Fototrénink, Piny

„Zatahuji brzdu“ a ujasňuji si, jakým směrem se ve fotografii vydám dál. Mám jasno. Blogování, tvorba vzdělávacích produktů, krajinářská a cestovatelská fotografie, lektorování, fotografie pro podnikání i reportáž pro klienty mě naplňuje nejvíce.

Fotografií se začínám živit naplno. Celý rok se věnuji přípravě on-line fotokurzu kompozice. Zakládáme Fototrénink.cz a pořádáme fotokurzy v Praze a Českém ráji. Začátečníkům i mírně pokročilým předáváme své zkušenosti.

Přidávám se k fotografické skupině Piny.cz, kde připravujeme další nové projekty pro zájemce o fotografování, podnikatele i firmy. Postupně je odhalíme.

MaK.
Author: MaK.Website: https://piny.cz
Fotograf, lektor & bloger
Fotím od svých pěti – kdysi na filmy, dnes digitálními bez/zrcadlovkami i mobilem – v přírodě i na ulici. O fotografování bloguji, fotografuji na zakázku a pomáhám fotit ostatním.