Crop faktor je faktor ořezu. Fotoaparáty mají různě velké snímače – zrcadlovky například typ snímače full-frame či APS-C. Faktor ořezu udává, k jakému oříznutí obrazu dojde při použití snímače menšího než je políčko kinofilmu.

Jelikož je typ snímač full-frame stejně velký jako políčko kinofilmu (24 × 36 mm), k žádnému ořezu nedochází. Snímač typu full-frame (plné pole) má faktor ořezu (crop faktor) 1,0. Snímač typu APS-C je menší než snímač full-frame, má faktor ořezu 1,5 (Nikon, Fujifilm, Sony), případně 1,6 (Canon). Zrcadlovky Olympus mívají snímač typu 4/3 s crop faktorem 2,0.

Použijete-li na fotoaparátech s různými typy snímačů stejný objektiv, je třeba jeho ohniskovou vzdálenost vynásobit crop faktorem – faktorem ořezu. Například objektiv s ohniskovou vzdáleností 35 mm bude mít se snímačem typu full-frame stále 35 mm. Se snímačem APS-C (× cca 1,5) však dojde k ořezu obrazu a výsledná fotografie bude vypadat stejně, jako vyfotografovaná objektivem s ohniskovou vzdáleností 52,5 mm – když by byl objektiv použitý se snímačem full-frame.