Foto slang

Co ve fotografii znamená „sklo“ a co „železo“? Jak si vysvětlit pojmy „zrcátko, seťák, rybina, klacek, plná díra, atmoška, přechoďák“ a mnoho dalších? Fotografům je někdy těžké porozumět. Proto vytvářím slovníček fotografického slangu, hantýrky, foto žargonu. Plním postupně. Chybí vám zde nějaký termín? Napište mi na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Apka, appka – je zkratka pro „aplikaci“, zpravidla mobilní aplikaci, kterou si nainstalujete do chytrého telefonu, tabletu, chytrých hodinek či do chytré televize. Aplikace může být nainstalovaná a dostupná také v internetovém prohlížeči – browseru (Chrome, Safari, Opera, Vivaldi, Firefox). Aplikace lze instalovat a rozšířit jimi možnosti i některých programů, software.

APS označuje formát snímacího čipu (senzoru) digitálních zrcadlovek, bezzrcadlovek i kompaktů. Snímač snímá obraz scény, je umístěný uvnitř fotoaparátu za objektivem. Zkratka APS pochází z anglického Advanced Photo System type-C. Správné označení je tedy APS-C. Snímač velikosti APS-C je rozměrově přibližně poloviční v porovnání s velikostí políčka kinofilmu či snímače velikosti FF (full-frame). Je proto nutné počítat s faktorem ořezu – menší snímač zaznamená menší část scény.

Avšak ohnisková vzdálenost bývá na objektivu uváděná ekvivalentní pro snímač velikosti políčka kinofilmu (EQ-35). Pro zjištění skutečné ohniskové vzdálenosti objektivu je třeba ji pro menší snímač APS-C vynásobit faktorem ořezu (crop faktorem). Crop faktor je 1,5 u zrcadlovek Nikon a Fujifilm, 1,6 u zrcadlovek Canon. V reportérských zrcadlovkách Canon býval snímač formátu APS-H s crop faktorem 1,3.

Bezzrcadlovka (mirrorless – bez zrcadla) je fotoaparát, který neobsahuje zrcátko, čímž se odlišuje od zrcadlovky. Někdy bývá bezzrcadlovka nazývána i jako „kompakt s výměnnými objektivy“.

Bezzrcadlovka může mít digitální hledáčekprůhledový optický hledáček, anebo žádný hledáček a pouze displej.

Díky absenci sklopného mechanismu zrcátka i optického hranolu jsou bezzrcadlovky menší a lehčí než zrcadlovky.

Čočka je speciálně vybroušené sklo, většinou kruhového tvaru. Čočky jsou umístěné v objektivu. Bývá jich tam více, v různých sestavách. Čočky bývají spojné a rozptylné. U nejlevnějších modelů fotoaparátů mohou být i z plastu, plexiskla.

Kromě použití v objektivu bývají čočky také v okuláru. Používají se rovněž v osvětlovací technice, a to i jiné typy, například fresnelova čočka.

Předsádková čočka se připevňuje na objektiv, aby se dosáhlo většího zvětšení či zmenšení obrazu a zorného pole.

Crop faktor je faktor ořezu. Fotoaparáty mají různě velké snímače – zrcadlovky například typ snímače full-frame či APS-C. Faktor ořezu udává, k jakému oříznutí obrazu dojde při použití snímače menšího než je políčko kinofilmu.

Jelikož je typ snímač full-frame stejně velký jako políčko kinofilmu (24 × 36 mm), k žádnému ořezu nedochází. Snímač typu full-frame (plné pole) má faktor ořezu (crop faktor) 1,0. Snímač typu APS-C je menší než snímač full-frame, má faktor ořezu 1,5 (Nikon, Fujifilm, Sony), případně 1,6 (Canon). Zrcadlovky Olympus mívají snímač typu 4/3 s crop faktorem 2,0.

Použijete-li na fotoaparátech s různými typy snímačů stejný objektiv, je třeba jeho ohniskovou vzdálenost vynásobit crop faktorem – faktorem ořezu. Například objektiv s ohniskovou vzdáleností 35 mm bude mít se snímačem typu full-frame stále 35 mm. Se snímačem APS-C (× cca 1,5) však dojde k ořezu obrazu a výsledná fotografie bude vypadat stejně, jako vyfotografovaná objektivem s ohniskovou vzdáleností 52,5 mm – když by byl objektiv použitý se snímačem full-frame.

 

 

Diagonála ve fotografii označuje zpravidla úhlopříčku, úhlopříčnou spojnici protilehlých bodů na scéně. Diagonála na snímku může vést z jednoho rohu směrem k protilehlému rohu, nemusí však mířit přesně do rohu, což je vizuálně i lepší.

Diagonálu na fotografii tvoří různé linie, cesty, elektrické vedení, železnice, hranice odlišných povrchů či barev, ale například i lidské tělo. Diagonála vedoucí nahoru v divákovi vyvolává pocit zpomalení, stoupání, diagonála vedoucí dolů navozuje pocit zrychlení, klesání. Diagonální linie dodávají fotografii prostorovou hloubku, mohou také oko diváka ze snímku vyvést ven.

Dírkovka, dírková komora, dírková kamera, pinhole či camera obscura je jeden z nejjednodušších fotografických přístrojů. Součástí je jen světlotěsný box, krabice nebo plechovka s přesně vyvrtaným otvorem. Uvnitř, na zadní stěně, je vložený světlocitlivý materiál, například fotografický film nebo fotopapír.

Expozice trvá několik minut i hodin. Expozici aktivujete odkrytím otvoru. Po expozici je potřeba světlocitlivé médium v temné komoře vyjmout a vyvolat. Na internetu jsou k dispozici i návody, jak funkci dírkové komory simulovat na běžné zrcadlovce. Stačí místo objektivu na tělo zrcadlovky nasadit víčko s přesným otvorem.

Fotoaparátfotokamera je přístroj, kterým fotograf fotografuje. Dělí se na několik typů podle konstrukce (například kompakt, zrcadlovka, bezzrcadlovka, středoformát, velkoformát, dírková komora), podle způsobu záznamu (třeba analog, deskový, na kinofilm, na svitkový film, digitální) i podle způsobu používání (například amatérský, profesionální, studiový, reportážní, podvodní, astronomický).

Foťák se občas říká i člověku, který fotografuje (Dnes k nám přijde foťák.), zřídka se tak označuje i fotoklub (Máte zítra foťák?)

Fotit znamená pořizovat snímky, fotografovat (Jedu fotit do Jizerek).

Zároveň se tak označuje situace, kdy je někdo fotografován, zejména modelky (Pozítří fotím = pozítří budu fotografována.)

Focení = fotografování.

Full-frame, [ful frejm], FF, plný formát – tak se označuje snímač o rozměru stejném, anebo takřka stejném, jako je rozměr políčka kinofilmu, tedy 24 × 36 mm. Takový snímač mají některé zrcadlovky, bezrcadlovky a dnes i pokročilé kompakty.

Fotoaparáty se snímačem full-frame bývají rozměrnější, těžší, rovněž objektivy pro takové fotoaparáty jsou větší, těžší a dražší, protože musí vykreslit obraz na větší plochu než třeba objektivy určené jen pro typ snímače APS-C. Výhody tvorby s fotoaparátem se snímačem full-frame jsou například menší hloubka ostrosti, lepší kvalitativní výstup i při vysokých hodnotách citlivosti ISO, méně šumu.

Kompakt je malý, kompaktní fotoaparát do kapsy. Bývá vybaven malým objektivem, digitální kompakty mívají zpravidla menší snímač.

Kompakt je lehký, skladný. Avšak možnosti kreativní práce s ním bývají omezené, výstup technicky méně kvalitní než výstup ze zrcadlovky. Na trhu jsou k dispozici i vybavenější kompakty s větším snímačem a perfektním obrazovým výstupem.

Výhodou kompaktů je také jejich menší nápadnost při fotografování. Kvalitnější kompakty (analogové i digitální) proto bývají oblíbené pouličními fotografy pro fotografování street foto či cestovateli.

Kompozice obrazu je skladba obrazu – znamená rozmístění prvků či objektů na scéně a jejich zaznamenání na fotografii. Existuje několik základních pravidel kompozice ve fotografii, například podle zlatého řezu, pravidla třetin, pětin, středová kompozice, kompozice na šířku, na výšku.

Součástí kompozice může být umístění diagonálních linií, ale také různých vzorů, symetrie nebo i vizuální vyčištění scény. Kompozice je jedním z nejdůležitějších faktorů majících vliv na úspěšnost fotografie. Správně komponované snímky vnímá divák podvědomě lépe.

Ohnisková vzdálenost, nazývaná také ohniskovka či ohnisko, označuje vzdálenost mezi ohniskem objektivu, který je zhruba uprostřed optické soustavy, a rovinou snímače či filmu. Uvádí se v milimetrech.

Malá ohnisková vzdálenost = objektiv je více širokoúhlý, zobrazuje větší zorný úhel, objekty na snímku jsou v porovnání s realitou zmenšené.

Střední ohnisková vzdálenost = objektiv na snímku vykresluje přibližně stejně velké objekty, jako je vidíme okem.

 Velká ohnisková vzdálenost = objektiv typu „tele“, zobrazuje menší zorný úhel, objekty na snímku jsou v porovnání s realitou zvětšené.

Paměťovka, paměťová karta, memory card je záznamové médium digitálních zařízení, jako je fotoaparát, videokamera, mobilní telefon, tablet, ale i přístroje zaznamenávající například zvuk či jiná data. U fotoaparátů slouží k ukládání fotografií a nahraných videí.

Existuje několik druhů paměťových karet. Liší se rozměrem, kapacitou uložitelných dat, přenosovou – čtecí i záznamovou rychlostí. Mezi současné nejpoužívanější typy paměťových karet u fotoaparátů patří SDHC, SDXC, xD a CompactFlash karty.

Pevné sklo, fixfokus, fix-focus, označuje objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností (bez zoomu), například 35 mm, 50 mm a mnoho jiných. Pevná skla mívají díky absenci zoomovacího mechanismu méně čoček. Proto je jejich optický výstup zpravidla kvalitnější, ostřejší než u zoomů. S pevnými skly nelze zoomovat. Jediným způsobem, jak si fotografovaný objekt či scénu přiblížit, anebo oddálit, je použít vlastní nohy a trochu popojít, případně požádat fotografovaný model o přesun blíže či dále od fotografa.

Fotit na plnou díru fotografové říkají nastavení nejmenšího možného clonového čísla na objektivu = maximální odclonění. Lamely clony jsou úplně otevřené, do fotoaparátu skrze objektiv proudí nejvíce světla. Plná díra odpovídá světelnosti objektivu.

U profesionálních pevných objektivů znamená plná díra nastavení clony okolo f/1,2, u profesionálních zoomovacích objektivů to bývá f/2,8, u setových, levnějších objektivů, případně zoomů s větší ohniskovou vzdáleností bývá nejmenší clona f/3,5 či více. Při fotografování na plnou díru je hloubka ostrosti nejmenší. Například nastavení clony f/1,2 nebo menší může způsobit, že modelka bude mít ostré už jen jedno oko a druhé oko neostré. Zpravidla není dobré vždy fotit na plnou díru, protože při maximálním odclonění mívá objektiv horší optický výstup.

Objektivům fotografové říkají zjednodušeně sklo. Asi podle toho, že uvnitř objektivů je několik čoček v různých sestavách. Skla – objektivy – se dále rozlišují podle typu:

- široké či krátké sklo = širokoúhlý obkektiv,
- základní sklo = základový objektiv s ohniskovou vzdáleností cca 50 mm,
- dlouhé sklo = teleobjektiv,
- pevné sklo = objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností,
- zoomovací sklo = objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností, neboli zoom,
- makrosklo = makroobjektiv.

Obrazový snímač, nazývaný také jako čip či senzor, je záznamové zařízení v digitálních fotoaparátech, digitálních kamerách, mobilních telefonech i tabletech, webkamerách i kamerkách umístěných v noteboocích. Je to elektronická součástka s „destičkou“ obsahující určitý počet pixelů – snímacích bodů.

Z informací zaznamenaných jednotlivými body (pixely) snímače se pak skládá zaznamenaný obraz. Snímače mívají různou velikost, například FF (Full-Frame), APS-H, APS-C, 2/3'' a další. Čím je snímač větší, tím kvalitnější obrazový výstup zpravidla podává.

U středoformátových a velkoformátových fotoaparátů se používají digitální stěny s rozměrným snímačem a špičkovým obrazovým výstupem. Starší analogové (filmové) fotoaparáty mají místo snímače fotografický film nebo fotografické filmové desky.

Street photo je fotografický žánr, v češtině nazývaný jako pouliční fotografie, od toho termín pouliční fotograf. Jedná se o jeden z nejstarších a zároveň nejtěžších fotografických žánrů. Podle zásad street photo by neměl fotograf jakkoliv do scény zasahovat. Správný pouliční fotograf dění okolo sebe fotografuje ideálně nepozorovaně, aby nenarušil děj na scéně. Špičkový street fotograf musí být pohotový a hbitě dokumentovat zajímavé, jedinečné okamžiky.

Ultrazoom, ultra-zoomový fotoaparát je kompaktní fotoaparát, který má objektiv s velkým rozsahem ohniskových vzdáleností – od širokoúhlých ohnisek až po tele, například 28–300 mm. U kompaktních fotoaparátů se častěji používá označení v násobcích zoom – 5× zoom, 10× zoom, 20× zoom. Takovými přístroji se v minulosti proslavila třeba značka Olympus.

Jako ultra-zoom může být označen i objektiv s hodně velkým rozsahem ohniskových vzdáleností určený pro zrcadlovky. Objektivy tohoto typu vyrábí například značka Tamron s rozsahem ohniskových vzdáleností 18-400 mm. Objektivy s takto velkým rozsahem zpravidla mívají horší optické vlastnosti než méněrozsahové objektivy.

Zoom [zum] má ve fotografii několik významů. Je to objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností – zoomovací objektiv neboli transfokátor. Zároveň „zoom“ označuje rozsah ohniskových vzdáleností, a to hlavně u kompaktních fotoaparátů – 5násobný zoom, 10násobný zoom, 20násobný zoom.

Může označovat i možnost změny ohniskové vzdálenosti, případně práci s ní: „Jaký máš zoom?“, „Nastav větší zoom.“ Od slova zoom pochází „zoomování“, „zoomovat“, „zazoomovat“ a „odzoomovat“.

Slovo zoom zřejmě původně pochází ze zvuku, který zoomování, tedy přiblížení či oddálení objektu, doprovází. Asi víte, jaký zvuk má moucha, která proletí kolem vaší hlavy nebo projíždějící motorka – zuuuum.

Zrcadlovka či slangově i zrcátko je typ fotoaparátu, jenž skutečně obsahuje malé zrcátko, které je umístěné za objektivem, v těle fotoaparátu. Zrcátko ve fotoaparátu bývá zpravidla sklopné či polopropustné. Zrcátko odráží obraz scény do hledáčku, případně na matnici.

Existuje jednooká zrcadlovka (SLR, single-lens reflex) – díváte se do hledáčku jedním okem, anebo dvouoká zrcadlovka (TLR – Twin Lens Reflex) – na matnici se koukáte oběma očima.