Za vodotryskem.

V minulých dílech seriálu o hloubce ostrosti jsem popsal, co je DOF a jak na fotografii rozmazat pozadí. Ve třetím díle lehce rozeberu, jak na snímku rozostřit popředí a proč to vůbec dělat. Přečti si stručný návod.

Rozostřit pozadí na fotce umí snad každý zrcadlovkář. Ale co popředí?

Fotíš-li zrcadlovkou, věřím, že využíváš jejích největších výhod – malou hloubku ostrosti a možnost rozostření pozadí, pokud nastavíš malou clonu. To umí snad i skoro každý začínající fotograf.

Posuň svoji kreativitu zase o kousek dál a nauč se pracovat i s rozostřeným popředím. Proč popředí rozostřovat?

  • Zakomponuješ tím do fotografie další prostorovou rovinu, což zvýrazní hloubku scény.
  • Tvoje fotky získají punc originality, protože s rozostřeným popředím pracuje málo fotografů.
  • Naučíš se nad skladbou fotografie více přemýšlet.
  • Získáš další možnost, jak eliminovat „vypálenou“ oblohu.
  • Nasměruješ tok pozornosti diváka na snímku, kam chceš.
  • Začneš víc hledat a využívat rámy.
  • Je to zábava!

Omrkni pár ukázek

Pro rychlejší pochopení, jak rozostřené pozadí na fotce vypadá, se nejprve mrkni na pár ukázek.

Zámek Svijany – rozostřené pozadí a popředí.

Praha z Letenských sadů.

Na zahradě – rozostřené popředí.

 

Jak popředí rozostřit?

Rozostření popředí na snímku je docela jednoduché. Nastav fotoaparát stejně, jako když chceš na fotografii rozostřit pozadí, jen se dvěma rozdíly:

  • Nastav menší clonu f/4 nebo f/5,6.

  • Zaostři na člověka či objekt, které chceš mít na fotografii zaostřené a jež jsou k tobě na scéně nejblíž. Pro lepší pochopení se podívej na nákres.

Jak rozostřit popředí na fotografii.

Máš zkušební snímek vyfotografovaný? Jak to dopadlo? Možnosti výsledku jsou asi dvě:

a) Funguje to, máš popředí na fotografii rozostřené. Pokud se to povedlo, gratuluju!

b) Nepovedlo se – popředí na fotografii je pořád docela ostré, anebo je popředí rozostřené jen málo a vypadá to blbě. Pak vyzkoušej následující kroky, tak jak je uvádím za sebou. Když první krok nezabere, zkus další kroky v řadě.

1) Nastav menší clonu – menší clona = menší hloubka ostrosti, ve které už pak třeba popředí nebude. Když ale nastavíš menší clonu, může se zároveň stát, že bude trochu rozostřené i pozadí. Vyzkoušej a uvidíš.

2) Jdi k popředí blíž – díky tomu, že se k popředí více přiblížíš, tak jej pravděpodobně dostaneš mimo hloubku ostrosti.

3) Přesuň člověka či hlavní objekt od popředí dál – pokud to jde, přemísti fotografovanou osobu nebo objekt, který chceš mít na fotografii zaostřený, od popředí dál. Když pak zaostříš na hlavní objekt uprostřed scény, popředí už zřejmě bude mimo hloubku ostrosti.

4) Zazoomuj na větší ohniskovou vzdálenost, anebo použij objektiv s větší ohniskovou vzdáleností. Hloubka ostrosti, pokud použiješ stejnou clonu, bude po zazoomování sice stejná, ale fotografie se vizuálně vyčistí, jelikož zorný úhel při fotografování objektivem s větší ohniskovou vzdáleností bude menší (užší).

Tip: Tápeš-li v nastavení správné expozice, přečti si Extra Fotoradu 23: Jak snadno a rychle pochopit taje nastavení správné expozice nebo přijď na fotokurz pro začátečníky, naučíme tě to.

5) Rozostření pozadí na fotografiích se ti moc nedaří, ani když nastavuješ nejmenší možnou clonu?

Získej pomůcku zdarma – Stáhni si Rádce: Jak rozostřit pozadí, anebo popředí na fotografii, když ti malá clona nestačí.

Rozostři popředí i pozadí

Posuň svoji tvorbu ještě o další stupeň dál a nauč se rozostřovat na fotorgafii popředí i pozadí najednou. Postup je stejný, jako v předchozím případě, jen s jediným rozdílem:

Nastav nejmenší clonu, například f/2,8 a opět zaostři na hlavní objekt na scéně, který je někde uprostřed scény.

Jak rozostřit popředí i pozadí na fotografii.

Pokud chceš tuto techniku využít, budeš asi muset nad kompozicí scény trošku více přemýšlet. Chce to cvik. Podívej se na ukázku, jak taková fotografie může vypadat. Zkoušet můžeš všude možně, třeba i ve skleníku. Jen pozor na nadměrnou vlhkost, která fototechnice moc neprospívá.

Květ okurky a včela ve skleníku.

Citlivost ISO 100, clona f/5,6, expoziční čas 1/640 s, ohnisková vzdálenost 70 mm (× 1,6 crop = 112 mm).

Pole hloubky ostrosti (DOF) bylo dost malé, jen pár milimetrů až centimetrů. Díky tomu je neostré popředí na snímku – listy okurky. A neostré je také pozadí – skleněná tabule i rám skleníku. Fotografie tak zůstala „čistá“, bez rušivých elementů. Bohužel má včela (nebo čmelák) neostrou i hlavičku, byla už mimo DOF. Má ostrá jen křídla, byť jsou jejich konce zároveň pohybově rozmazané. Co z toho vyplývá? Že musím do skleníku někdy znovu a včelí či čmeláčí portréty vylepšit. Zkus to taky. Uff, je tam vedro.

MaK.
Author: MaK.Website: https://piny.cz
Fotograf, lektor & bloger
Fotím od svých pěti – kdysi na filmy, dnes digitálními bez/zrcadlovkami i mobilem – v přírodě i na ulici. O fotografování bloguji, fotografuji na zakázku a pomáhám fotit ostatním.