EXIF meta data.

EXIF, z anglického Exchangeable image file format je výrobci techniky používaný formát metadat či informací, které digitální „pořizovadla“ obrazu ukládají k obrazovým souborům, fotografiím, naskenovaným obrázkům. EXIF informace do souborů JPEG, TIFF, RAW a DNG ukládají digitální fotoaparáty, kamery, skenery, ale i software počítačů a foto editory. Je to vlastně takový digitální průvodní list fotografie.

Z EXIF dat zjistíš informace o použitém fotoaparátu, objektivu, o nastavení expozice. Jak informace využít ke zlepšení své fotografické tvorby? Zjisti o EXIF meta datech více.

Z EXIF vyčteš nastavení expozice i místo vzniku fotografie

Asi nejčastějším využitím EXIF metadat je posuzování svých fotografií. Díky informacím ve foto editoru na počítači vyčteš nastavenou ohniskovou vzdálenost, nastavený typ měření expozice, expoziční čas, clonu, citlivost ISO, použití korekce expozice nebo blesku.

V EXIF datech je i několik časových údajů, například čas pořízení snímku – máš nastavený správný čas?, ale i třeba čas uložení či úpravy fotografie na počítači.

Mezi daty bývají také informace o autorovi. Můžeš si do nich uložit klíčová slova, název fotografického souboru. Fotoaparáty vybavené GPS modulem do EXIF metadat ukládají informace o souřadnicích místa vzniku snímku.

Když pak fotografie, například v Adobe Lightroom, exportuješ do souborů formátu JPG k publikování na internet, můžeš si zvolit, které informace chceš mezi metadaty v EXIF ponechat, a které odstranit. Třeba informace o souřadnicích místa vzniku fotografie nebývají k veřejnému publikování žádoucí.

Sociální sítě EXIF mažou

EXIF data se dají ze snímku odstranit i úplně, což se automaticky stane také tehdy, pokud fotky nahráváš na sociální sítě Facebook, Twitter, Instagram. Některé sítě část informací, anebo všechny, v EXIF ponechávají, například Flickr.

Čím EXIF info ve fotkách zobrazit

1) Ve foto editoru

EXIF data u svých fotografií uvidíš na počítači v každém lepším foto editoru i prohlížeči obrázků.

2) Pomocí rozšíření pro browser

Jestliže si prohlížíš fotky na webových stránkách, anebo ve výsledcích vyhledávání vyhledávačů Google, Seznam i jiných, bude se ti hodit rozšíření pro zobrazení EXIF informací přímo v internetovém browseru.

V prohlížeči Chrome používám rozšíření EXIF Viewer od Rodrigue. Je zdarma, autora rozšíření můžeš odměnit. Když u rozšíření klikneš na Možnosti, lze nastavit, které informace se mají z EXIF dat zobrazit. Info z EXIF dat se zobrazují po najetí kurzorem na fotku, přímo nahoře na fotografii.

Pro Chrome se ti může hodit také další, stejnojmenné rozšíření EXIF Viewer od autora vdsowner. Je také zdarma, informace z EXIF zobrazí, když najedeš kurzorem na fotografii a klikneš na ikonku vpravo dole. Po kliknutí se vpravo rozbalí panel s metadaty.

Rozšíření EXIF Viewer.

Kdy a kde EXIF data ne/uvidíš

EXIF data si můžeš prohlížet u svých fotografií, ale i ve fotkách jiných autorů, pokud je ze snímků nevymazali. To zjistíš právě pomocí rozšíření pro zobrazení EXIF dat, třeba v prohlížeči Chrome. Buď se data z EXIF po najetí kurzorem na fotografii ukáží nebo uvidíš „EXIF not found“.

EXIF data u fotek bývají k vidění třeba ve výsledcích vyhledávání vyhledávačů Google, Bing, Seznam i jiných, anebo ve článcích na internetu, nikoliv však na nejpoužívanějších sociálních sítích Facebook, Instagram, Twitter.

Příklad, jak EXIF využít pro zlepšení své tvorby

Co dělat s EXIF daty u fotografií jiných autorů? Popíšu na příkladu:

Například tě zajímá, jak co nejlépe vyfotit ptáky v letu. Možná ještě zatím nemáš jasnou vizi a plán, čeho chceš svojí fotkou dosáhnout, které publikum zaujmout. A tak prostě otevřeš www.google.com, vložíš odpovídající frázi, třeba „flying birds“ a nahoře klikneš na „Obrázky“.

Prohlédneš si pár stránek s vyhledanými fotografiemi letících ptáků. Když tě některá zaujme, rozklikneš ji. Po najetí kurzorem se ti zobrazí nebo nezobrazí EXIF informace či ikonka pro jejich ukázání – záleží, které rozšíření máš nainstalované.

Omrkneš expoziční údaje, jak autor nastavil expoziční čas, clonu, citlivost ISO. Z EXIF vyčteš i nastavení měření expozice, ohniskovou vzdálenost objektivu, typ fotoaparátu, nastavení zaostřování.

Jak využít EXIF data ke zlepšení svých fotografií.

Když takto projdeš pár EXIF dat podobných fotografií, už si vydedukuješ, které nastavení fotografové pro danou scénu nejčastěji používají.

Opiš si nastavení a vyraz to vyzkoušet do terénu v praxi.

Pozor na citlivé údaje

Dobrá rada na závěr: dej si pozor, které fotografie kam nahráváš a jaké informace jsou v jejich EXIF datech vložené.

MaK.
Author: MaK.Website: https://piny.cz
Fotograf, lektor & bloger
Fotím od svých pěti – kdysi na filmy, dnes digitálními bez/zrcadlovkami i mobilem – v přírodě i na ulici. O fotografování bloguji, fotografuji na zakázku a pomáhám fotit ostatním.