Jak zamezit samovolnému vysouvání zoom objektivu?Máš objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností, takzvaný zoom? Možná tě taky trápí, že se sám vlastní vahou vysunuje, když fotíš směrem dolů, anebo naopak zasunuje, fotografuješ-li něco vzhůru na nebi. Je to běžné hlavně u starších objektivů, ale někdy bohužel i u nových. Jak to vyřešit? Základní jednoduché způsoby jsou dva. Odhal je v článku.

1) Nalep na vysunovanou část objektivu kousek izolepy

Když nalepíš na vysunovanou část objektivu kousek izolepy, zvětšíš tření o nepohyblivé části uvnitř objektivu, a už se pak sám tolik vysunovat nebude.

Tento způsob však moc nedoporučuji, protože se může časem izolepa uvolnit a zůstat uvnitř zasunutého objektivu. Pak ji budeš těžko dolovat ven. A taky ti izolačka může poškodit těsnicí prachovku. Lepší je způsob 2.

2) Navlékni do spárky mezi zoomací kroužek a pevnou část objektivu gumičku nebo gumičky

Když navlékneš do tenké spárky mezi zoomovacím prstencem a pevnou nepohyblivou částí objektivu zvenku gumičku, docílíš také většího tření. Objektiv už se dál samovolně vysouvat nebude. Kdyby jedna gumička nestačila, navlékni jich více, anebo použij jednu širší. Mrkni na video.

MaK.
Author: MaK.Website: https://piny.cz
Fotograf, lektor & bloger
Fotím od svých pěti – kdysi na filmy, dnes digitálními bez/zrcadlovkami i mobilem – v přírodě i na ulici. O fotografování bloguji, fotografuji na zakázku a pomáhám fotit ostatním.