Dovolím si tipnout, proč čteš tento článek: Máš nový fotoaparát – digitální zrcadlovku. Už bylo na čase, protože fotky z malého kompaktu asi za moc nestály. „Zrcadlovka je velká, kvalitnější, dražší, musí z ní ‚lézt‘ mnohem lepší fotografie!“ Ouha, tvůj nový foťák má ale hromadu tlačítek, koleček. Jak se v nich vyznat? Raději proto nastavíš „zelený“, plně automatický režim, někdy možná režim „sport, krajina, portrét“.

Jenže foťák si často dělá, co chce. Fotky bývají moc tmavé nebo přesvětlené, rozmazané. V manuálu k foťáku je hodně informací, kterým příliš nerozumíš. Jak se naučit ovládat svoji novou digitální zrcadlovku, aby fotila podle tvého přání? Využij rady v článku.

1) Pročti si manuál ke svému fotoaparátu

V manuálu je sice hodně informací, kterým možná nebudeš úplně rozumět, ale něco se z něj pochopit dá. Pročti si manuál, třeba se dozvíš něco nového a zásadního. Informace, kterým nerozumíš, prostě zatím přeskoč. Porozumíš jim později. Manuál s sebou nos i do terénu. Když budeš tápat, jak co na foťáku nastavit, bude se ti návod hodit.

2) Uprav si základní nastavení své zrcadlovky, aby tě lépe poslouchala a vyzkoušej ji v praxi

Z výroby bývají fotoaparáty nastavené všelijak. Raději nastavení svého přístroje projdi a uprav si jej tak, aby se ti s ním lépe pracovalo. Jak? Stáhni si návod pro rychlé nastavení zrcadlovky a vyzkoušej 7 kroků ke své první pěkné fotce.

3) Čti rady pro začátečníky na internetu

Internet je plný rad, návodů pro fotografy. Někdy jsou psané srozumitelně, jindy méně. Je jich ale hodně. Může se ti hodit 365 fotorad, v nichž postupně, stručně, jednoduše a snad i srozumitelně popisuji základy fotografování.

4) Zjisti, co je expozice, citlivost ISO, fotografická clona, expoziční čas a jak to všechno nastavit

Uvař si kávu nebo čaj, udělej si klid a pročti si článek Jak snadno a rychle pochopit taje nastavení správné expozice.

5) Chceš ušetřit mnoho času? Zajdi si na fotokurz

Máš ve svém okolí nějaký foto kurz pro začátečníky? Zajdi na něj. Lektoři ti vysvětlí základy. Dozvíš se, jak vlastně foťák funguje i jak zrcadlovku ovládat. Více přínosný ti bude foto kurz pro malou skupinu zájemců.

Můžeš se lektorů ptát na všechno, co tě o fotografování zajímá a v čem tápeš. Odpoví ti, poradí, budou se ti věnovat. Fotokurzy pořádáme i my, vyber si.

6) Pořiď si naučnou literaturu

Když navštívíš knihkupectví, najdeš v něm hodně knížek s foto radami pro začátečníky. Někdy je lepší nahlédnout do knížky, kterou si můžeš vzít i s sebou do terénu. Pokud místo knihkupectví navštívíš knihovnu, získáš informace mnohem levněji. Mrkni se na výběr foto literatury v článku Knihy o fotografování 1. díl – Jak se naučit fotit a jak pracovat se světlem.

7) Máš konkrétní dotaz? Zeptej se ve Fotoradně

Zajímá tě o fotografování něco konkrétního? Zeptej se ve fotografické poradně Fotoradna na Facebooku. Poradí ti tam zkušenější fotografové.

8) Komunikuješ raději ústně? Využij Skype

Jestliže raději komunikuješ ústně, můžeš využít foto konzultaci po Skype.

9) Foť, uč se, zkoušej

Když budeš jen číst hodně návodů, nepomůže ti to. Musíš je aplikovat v praxi. Nos foťák s sebou a foť. Zkoušej různá nastavení, nauč se dobře a rychle ovládat svůj přístroj. Čím častěji to budeš dělat, tím ti to půjde lépe.

10) Nechceš na foto kurz? Absolvuj individuální foto trénink

Jestliže nemáš čas čekat na termín dalšího foto kurzu, nevyhovuje ti lokalita kurzů, anebo se prostě nechceš učit fotit s dalšími studenty, existuje ještě jeden způsob, jak se naučit fotit. Domluv si s lektorem individuální foto trénink podle svých časových a finančních možností.

Dobré světlo!

MaK.
Author: MaK.Website: https://piny.cz
Fotograf, lektor & bloger
Fotím od svých pěti – kdysi na filmy, dnes digitálními bez/zrcadlovkami i mobilem – v přírodě i na ulici. O fotografování bloguji, fotografuji na zakázku a pomáhám fotit ostatním.