Jako každá ze 3 expozičních veličin (clona, čas, citlivost ISO) má clona vliv na to, zda bude fotografie tmavší či světlejší. Když nastavíš menší clonu (pokud ostatní veličiny zůstanou stejné), bude fotografie světlejší, více exponovaná. Jestliže nastavíš větší clonu (pokud ostatní veličiny zůstanou stejné), bude fotografie tmavší, méně exponovaná. Omrkni také další funkce clony.

Kromě toho nastavením clony ovlivníš také hloubku ostrosti – zda bude objekt v popředí vizuálně oddělený od pozadí, například fotografovaný člověk v popředí ostrý a krajina na pozadí neostrá.

Čím menší clonu nastavíš (třeba f/2,8), tím bude hloubka ostrosti menší. Čím větší clonu nastavíš (například f/16), tím bude hloubka ostrosti větší.

Díky většímu zaclonění navíc vytvoříš pěkné paprsky kolem bodových světel, pouličních lamp, okolo ostrého slunce. Záleží ale na rozptylových podmínkách ovzduší a konstrukci tvé optiky.

Poloautomatický režim fotoaparátu, kdy fotograf nastavuješ jen clonu a fotoaparát automaticky dopočítá odpovídající expoziční čas, se nazývá Priorita clony.

MaK.
Author: MaK.Website: https://piny.cz
Fotograf, lektor & bloger
Fotím od svých pěti – kdysi na filmy, dnes digitálními bez/zrcadlovkami i mobilem – v přírodě i na ulici. O fotografování bloguji, fotografuji na zakázku a pomáhám fotit ostatním.