Jako každá ze 3 expozičních veličin (expoziční čas, clona, citlivost ISO) má čas vliv na to, zda bude fotografie tmavší či světlejší.

Nastavíš-li kratší čas (pokud ostatní veličiny zůstanou stejné), získáš tmavší fotografii, méně exponovanou. Když nastavíš delší čas (pokud ostatní veličiny zůstanou stejné), bude fotka světlejší, více exponovaná. Přečti si, co dalšího čas expozice ovlivňuje.

Kromě toho má čas vliv také na to, zda bude fotografie rozmazaná či nikoliv, a to kvůli pohybu fotoaparátu, anebo kvůli pohybu fotografovaného objektu. Čím kratší expoziční čas nastavíš, tím je riziko rozmazání fotografie menší.
Expoziční čas se ve tvůrčí fotografii používá například pro techniku panning, zooming, pro dlouhé expozice, rozmazání tekoucí vody, anebo naopak „zmrazení“ pohybujícího se objektu, třeba sportovce ve výskoku.

Poloautomatický režim fotoaparátu, kdy nastavuješ jen expoziční čas a fotoaparát automaticky dopočítá odpovídající clonu, se nazývá Priorita času.

MaK.
Author: MaK.Website: https://piny.cz
Fotograf, lektor & bloger
Fotím od svých pěti – kdysi na filmy, dnes digitálními bez/zrcadlovkami i mobilem – v přírodě i na ulici. O fotografování bloguji, fotografuji na zakázku a pomáhám fotit ostatním.