Citlivost digitálního snímače či fotografického filmu na dopadající světlo je míra, jak hodně či málo je snímač nebo film na světlo citlivý. V současnosti se uvádí v jednotkách ISO. Dříve se používaly i jiné jednotky citlivosti, například DIN, ASA, GOST. Jak citlivosti porozumět?

Čím vyšší citlivost ISO zvolíš, tím je snímač nebo film na světlo citlivější a fotografie pak světlejší, více exponovaná. Čím menší zvolíš citlivost ISO, tím méně je snímač na dopadající světlo citlivý = fotografie je tmavší, méně exponovaná.

Existují základní hodnoty citlivosti ISO a jejich mezihodnoty, zpravidla po třetinách. Základní hodnoty citlivosti ISO, od nejméně citlivého po nejvíce citlivé, jsou 50 ISO, 100 ISO, 200 ISO, 400 ISO, 800 ISO, 1600 ISO, 3200 ISO, 6400 ISO. Nad a pod těmito hodnotami existují i další základní hodnoty citlivosti ISO, ale u běžných fotoaparátů nebývají dostupné.

U filmových fotoaparátů můžeš změnit citlivost ISO filmu jen tím, že vyměníš film. U digitálních foťáků citlivost ISO jednoduše přepneš. Vyšší hodnota citlivosti ISO může rovněž znamenat více šumu na fotografii.

MaK.
Author: MaK.Website: https://piny.cz
Fotograf, lektor & bloger
Fotím od svých pěti – kdysi na filmy, dnes digitálními bez/zrcadlovkami i mobilem – v přírodě i na ulici. O fotografování bloguji, fotografuji na zakázku a pomáhám fotit ostatním.