O fotografii a fotografování jednoduše. Fotografické otázky a odpovědi. Plníme průběžně.

Histogram – pomocník fotografa.

Na jaře, v létě, ale třeba i v zimě, když svítí sluníčko, není na displeji fotoaparátu nic moc vidět. Co hrozí a jak mít jistotu, že je snímek dobře exponovaný? Pomůže vám histogram. Přečtěte si, k čemu je a jak jej použít.

Nastavení expozice funguje stále stejně.

V předchozím díle seriálu Expozice stručně a jasně jsem psal, že systém měření expozice je ve fotoaparátu pouze jeden. Dnes odhalím, že expozice funguje stále stejně, ať fotíte čímkoliv. Základní pravidla jsou pro všechny fotopřístroje stejná. Čtěte dál 2. část seriálu.

Základy expozice stručně a jasně.

Ať fotíte v plně automatickém expozičním režimu, v režimu P, v „poloautomatických“ režimech Priorita clony nebo Priorita času, ve scénických režimech Sport, Krajina, Portrét,… anebo v plně manuálním režimu M, pamatujte si, že systém měření expozice je jen jeden. Čtěte 1. díl seriálu Expozice stručně a jasně.

Blikající koule The Humanity Star nad Českem. Kdy?

The Humanity Star – Lidská hvězda – je zhruba metrová koule z uhlíkových vláken s několika desítkami vysoce odrazných ploch. Létá okolo Země. Na oběžnou dráhu ji začátkem roku 2018 vynesla raketa Electron společnosti Rocket Lab. Autorem prvního novozélandského satelitu je Peter Beck, majitel a šéf Rocket Lab. Zjistěte v článku, kdy poletí nad Českou republikou a jak si blikající kouli vyfotit.

Časté chyby na fotografiích a jak je řešit.

Píše se o nich všude – v knihách pro fotografy, v příručkách od výrobců fotoaparátů, na fotografických webech. Přesto se ve fotografiích stále opakují – časté a zbytečné chyby na fotografiích, hlavně kompoziční. Přitom by stačilo málo a fotka by byla mnohem hezčí. Máte je ve svých fotografiích také? Zbavte se jich a posuňte svoji fotografickou tvorbu o řád výše.

Je lepší na úpravu fotografií Photoshop nebo Lightroom?

V čem upravovat fotky? Je lepší si na úpravu fotografií pořídit Photoshop nebo Lightroom? Který program vybrat a čím se odlišují? Docela často se mě někdo ptá, jestli si má na úpravu fotografií pořídit Photoshop nebo Lightroom. Podobně se dotazují i studenti, kteří k nám míří na fotokurz základů v Lightroom. „Mám Photoshop, bude to stačit nebo musím mít Lightroom?“ Zjistěte v článku.

Spící diváci u promítání nudných fotografií.

Jaká je častá chyba začátečníků? Zasypou své publikum tunou podobných fotografií, na které se nikdo nechce dívat. Co s tím? Dejte si více záležet s výběrem a publikujte jen to nejlepší. Zjistěte v článku, jak na to.

Fotorada 40 – Kufřík Fotorad Piny.cz

Už nějaký „pátek“ tvořím seriál 365 fotorad – kratší, delší a někdy také dost obsáhlé (Extra fotorady) návody, tipy a rady pro lepší fotografování. Občas je dobré ohlédnout se zpět. Podívejte se do kufříku všech fotorad, které jsem doposud publikoval. Projděte si přehled a pročtěte téma, ve kterém třeba ještě trochu tápete.

Tajemná silueta na hřbitově.

Začátkem listopadu si lidé připomínají Svátek zesnulých, Památku všech věrných zemřelých či prostě jen Dušičky. Dušičky patří k životu, stejně jako smrt a vzpomínka na zesnulé. Správný fotograf dokumentarista přijme výzvu i na toto fotografické téma. Když pominu hektické zákulisí plné plastových aranžerií, jsou Dušičky příležitostí pro chvíli klidu. A pro pár fotek. Hřbitovy hezky září. A proto se skoro každoročně vydávám na hřbitov s fotoaparátem v ruce. Přečtěte si desatero tipů, jak fotit Dušičky a svítící hřbitovy. Rady se mohou hodit i pro fotografování jiných tajemných míst, například na Noc kostelů.

Tabulka hodnot EV – Fotorady Piny.cz.

Co je EV? 1 expoziční stupeň neboli 1 EV (exposure value) je rozdíl mezi dvěma základními hodnotami veličin, které expozici ovlivňují – clony, expozičního času nebo citlivosti ISO. EV má však ještě jeden význam. Díky němu zvládnete expozici nastavit i „podle oka“. Zjistěte v článku, jak na to.

Priorita clony a Manuální režim.

Existují dva základní tábory pokročilejších fotografů. Jedni fotí převážně v režimu Priorita clony a ti druzí většinou v Manuálním režimu. Jako bych je slyšel:
„Ježíš, proč pořád fotíš v tom manuálu, proč se tak trápíš? Nastav režim Priorita clony a půjde ti to jako po másle!
a:
Fakt si necháš do focení pořád ještě kecat automat? Kdy už se konečně naučíš fotit v manuálním režimu?“ Který režim je lepší? Zjistěte v článku.